Aladağlar Alaca(Lorut) 3588m Yaz Zirve Ve Eğitim Faaliyeti – Mayıs 2021

Faaliyetin Adı: Alaca Yaz Zirve ve Eğitim Faaliyeti
Faaliyet Tarihi: 28-30 Mayıs 2021
Faaliyeti Düzenleyen: KLOSDAG – Kulvar Lokal Santral Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas kulübü
Faaliyet Sorumlusu: Sönmez ERKAYA
Faaliyet Bölgesi: Niğde-Çamardı
Rota: Mangırcı Vadisinden Dağın Güney Batısından
Kamp Yeri: Emli vadisi Sarımemetin yurdu
Teknik Malzemeler: (kişisel ve kamp malzemelerin dışında) Krampon(kullanıldı), kazma(kullanıldı), Kask(kullanıldı), Tam ip(kullanıldı), Karabina(kullanıldı), perlon(kullanıldı), yardımcı ip (kullanıldı) Emniyet kolonu (kullanıldı), GPS.
Hava Durumu: Hava tahmini mevsim normallerinde bulut yok yıldızlar net dolunay var ve hafif rüzgârlı, yağış yok. Öğleden sonra sisli.
Sporcular: Sönmez ERKAYA(antrenör), Recep KULABER, Mesut CAN, Seval SAYAR, Tanju UĞUZTEMUR, Nilgun ALPAR, Naki GÜLSEN, Cihan DURDU, Fatma KÜÇÜK, Fuat ÖZDİLEK, Yılmaz ÇİMEN, Hasan Ali BAŞPINAR, Nuran KOYUNCU, Ramazan GÜNAY, Mehmet ÖZABRAVCİ, Hesna Aslıhan CENGİZ, Zeliha Betül DEMİRAĞ.

ALADAĞLAR

Akdeniz Bölgesi’nde, Niğde, Kayseri, Adana illeri sınırları içinde yer alan Aladağlar Milli Parkı, Orta Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahiptir. Adını, kalkerli kayaçlarının günbatımındaki kızıl renginden alan bölgede, Demirkazık, Yedigöller, Kaldı ve Torasanlar olarak dört yükselti grubu bulunmaktadır. Türkiye’nin Alpleri olarak da anılan Aladağlar, dağcılık ve doğa sporları açısından oldukça popülerdir. Alaca zirve Aladağlar içerisinde 3588m ile teknik tırmanış gerektirmeyen tırmanışı keyifli bir zirvedir.

PROGRAM AKIŞI:

Aladağlar Alaca Zirve Tırmanışı

28 Mayıs 2021

Saat 22:30
Pandemi süreci zorluğunda Sönmez hocanın gayreti ile izin alınması müthiş mutluluk yarattı. Bu coşku ile İstanbul İncirli’den kulübümüzün organize ettiği araç ile hareket ederek faaliyete başladık. Ekip üyelerini farklı ilçelerden aldık, hedef Niğde Çamardı. Araçta ekip üyeleri ile tanışıp hocadan faaliyet ile ilgili bilgiler aldık. Ertesi gün dinç olabilmek için hızlıca uyumaya çalıştık.

29 Mayıs 2021

Saat 11:00
Kocaeli ve Ankara’dan katılan arkadaşlarımızı aldıktan sonra saat 11:00 Niğde’ye vardık. Sivas’tan gelen ekibin son üyesi de bize Niğde’de katıldı.

Saat 12:30
Kamp alış-verişimizi Niğde’de yaptıktan sonra Çukurbağ köyüne vardık. Yol üzerinde dağlarda ölen dağcı şehitlerimizi ziyaret ettik. Ardından Utku kaptanın köydeki dağ evini ziyaret edip hasret giderdik. Artık kamp alanımız Emli vadisi sarı Mehmetin yurduna gidebiliriz.

Saat 14:30
Aladağlar Alaca Zirve Tırmanışı
Aracımız ile Çukurbağ Köyü üzerinden toprak yoldan fazla zorlanmadan ilerledik. Emli vadisine ulaştık. Aladağları burayı tekrar görmek harika bir duygu. Kamp alanında çokça çadır ve doğaseverler için ana kamp çadırı var. Hızlıcana çadırımızı atarken milli park yetkilisi geldi ve artık çadır ücreti alıyoruz dedi. Çadır başına 20 TL ödeme yaptık. Doğayı korunması anlamında iyi olacağını umuyoruz. Hızlıcana hazırlıklarımızı bitirdik. Hoca teknik toplantı anonsu ile teknik toplantımızı kamp alanımızda yaptık. Artık Eğitim için geleneksel kaya tırmanışı yapabiliriz. Tırmanıştan sonra Ağrı dağında ölen ve Aladağlarda defnedilen Recep Çıtak’ı ziyaretini unutmadık. Gece Zirve yolculuğuna başlayacağımız için iyi sıvı tüketip yemeğimizi yedikten sonra erkenden uyuduk.

30 Mayıs 2021

Saat 01:30
Gece saat 24:30’da kalkıp kahvaltı ve son hazırlıklarımızı bitirdik. Tanju ve Mehmet geleneksel tırmanacakları için zirveye gelmeme kararı aldılar. Nakibey de Emli vadisinin huzur veren doğasının keyfini çıkarmaya karar verince, 14 sporcusu ile zirve yolculuğuna başladık. Batonlarımızı elimize aldık ve Alaca zirve faaliyeti için Mangırcı vadisine girerek belirgin patikadan çam ağaçların arasından doğu yönüne yükseldik. Hava yaklaşık 10 derece rüzgâr yok yıldızlar belirgindi.

Saat 03:30
Mangırcı zirvesinin kuzey eteği TDF arama kurtarma eğitimini verdiği alandayız. Bu alandan sonra artık patika yok. Zemin daha zorlu.

Saat 05:30
Kaya kütleleri arasında zirveye yükselmemize davam ederken Nilgün iyi hissetmediğini devam edemeyeceğini söyledi. Biraz dinlenip geri dönmesi yönünde karar verdik. Can yalnız dönmesinin sağlıklı olmayacağını düşünerek Nilgün’e eşlik etmeye karar veriyor.

Saat 07:30
Biraz daha yükseldiğimizde Seval de dönme kararı alıp, dönüyor. Artık Alaca zirvesinin kuzey duvarındaki çanaktayız. Dağ artık çok net ve ürkütücü gözüküyor.

Aladağlar Alaca Zirve Tırmanışı
Rotamız üzerinde karla kaplı kulvar var. Bu noktada nefeslenmek için mola verdik. Sönmez hoca krampon kazma giyileceğini, kazma krampon eğitim hatırlatması yapılacağını söylüyor. Ekipten Fuat ve Hasan zirveye gelmeyeceklerini güzel bir kahvaltı yapıp anı yaşayıp sonra kampa döneceklerini söylediler. Fazla eşyalarımızı dönerken almak üzere bu noktada bırakarak ilerledik.

Saat 09:30
Önümüzde yaklaşık 45-55 derecelik kar kulvarı var. Kramponlarımızı giyip kazmalarımızı elimize aldık. Yavaş nizami bir şekilde tırmanmaya başladık, kar yumuşak olması güven verdi.
Aladağlar Alaca Zirve Tırmanışı
Saat 11:00
Kulvar bitince kramponlarımızı çıkartarak yükselmeye devam ettik. Artık harika manzarası olan aşıt a vardık, bu noktadan diğer yön Adana ili görünüyor. Bu noktada dinlenip nefeslendik. Hoca bulutları işaret edip zirve için gecikildiğini, söyledi. Geri dönme konusunda sporcuların düşüncelerini aldı.
Aladağlar Alaca Zirve Tırmanışı
Üç sporcu bu noktada bekleme, altı sporcu tırmanışa devam kararı aldık. Dağın güney yönünden bir süre yan geçişten sonra hoca öne geçerek klasik rotaya bağlanmadan dağın güney batı yönünden yükselmeye başladı. Zirveye 200m kala Cihan kendini iyi hissetmediğinden, Fatma ile beraber zirvenin altında kulvarın yakınında bulunan büyük kaya kütlesinin altında beklemelerini söyledik.

Saat 12:30
Dağın güney batı rotasından zaman zaman 3 derecelik kaya tırmanışı yaparak 4 sporcu ile zirvedeyiz.
Aladağlar Alaca Zirve Tırmanışı
Çıkış esnasındaki sis bulutu zaman zaman dağılması bize harika manzara görmemizi sağlıyor. Sarılıp birbirimizi kutluyoruz burada olmak harika bir duygu. Yaklaşık 30 dk. zirvenin tadını vardık.
Aladağlar Alaca Zirve Tırmanışı
Klasik rotadan rahat bir şekilde indik. Arkadaşlarımızı bizi bekledikleri noktadan alarak inişe geçtik.

Saat 20:30
Kar kaplı kulvar inişimiz hocayı kaygılandırsa da kamp alanımız Sarımemetin yurduna problemsiz indik. Yorucu bir faaliyeti arkamızda bırakarak Kamptaki arkadaşlarımızın gayreti ile kısa zaman içinde toplandık. Önce doğum günü pastasını kesmek üzere Pilotun dağ evine sonra da harika bir ekiple dağlarda güzel zaman geçirmemin mutluluğu ile eve dönmek üzere yola çıktık.

Faaliyet raporunu yazan:

Recep KULABER

2 Yanıt - "Sorularınızı aşağıda ekleyebilirsiniz"

 • comment-avatar
  fatma
  9 Haziran 2021 (14:01)
  Yanıtla

  tebrikler hepimize…

 • comment-avatar
  Saadet Alemdaroğlu
  10 Haziran 2021 (08:20)
  Yanıtla

  Yalın ve detaylı anlatımınız sayesinde ordaymış gibi hissettim.Manzara ve atmosfer müthiş görünüyor.En kısa zamanda Sönmez hoca ve dağ sever arkadaşlarla bu faaliyeti hakkıyla ve hayırlısıyla gerçekleştirmek dileği ile sağlıcakla kalın.


Söylemek istediğiniz bir şey mi var?

HTML kullanılabilir